دسته‌بندی نشده

نکات طلایی برای خرید هارپ

هارپ

هارپ یک ساز موسیقی زهی است که با استفاده از رشته‌ها و دسته‌ها به وجود می‌آید. این ساز از دسته‌های چوبی یا فلزی و رشته‌هایی که معمولاً از فلز ساخته می‌شوند، تشکیل شده است. هارپ به عنوان یکی از سازهای باستانی و سنتی شناخته می‌شود و در انواع مختلف و از دوران‌های مختلف تاریخ به وجود آمده است.

تاریخچه ساز هارپ یا چنگ

با توجه به اکتشافات می توان گفت این ساز ریشه ایرانی دارد در یافته های تپه چغا میش در خوزستان تصاویر این ساز دیده شده که قدمتی 9000 ساله دارد . در ادبیات پارسی نیز ازین ساز بسیار یاد شده است. در ایران باستان  سیاره زهره را سیاره چنگ زن نامیده اند. در آثار کشف شده از تپه چغا میش تصویر زنی دیده می شود که مشغول نواختن ساز چنگ منحنی با 6 تار است .

ساختار ساز چنگ

ساختار کلی چنگ از چوبی مثلثی شکل و چند تار تشکیل شده این تارها می توانند بین 19 تا 47 تار باشند. بعضی از انواع هارپ دارای پدال می باشند که معمولا بین 40 تا 46 تار دارند و دارای 5 یا 6 اکتاو می باشند. وزن هارپ معمولا حدود 35 کیلو گرم و ارتفاع آن حدود 180 سانتیمتر می باشد عمق این ساز یک متر و عرض آن حدود 55 سانتیمتر است.

نُت دو همیشه با رنگ قرمز و نت فا با رنگ آبی یا سیاه و سایر نت‌ها با رنگ سفید مشخص می‌شوند.[۱۲]

انواع ساز چنگ

انواع ساز چنگ یا هارپ به چهار دستهٔ کلی چنگ ارکستری، چنگ سنتی، چنگ باستانی و چنگ تزیینی تقسیم می‌شود که خود از لحاظ شکل ظاهری به ۱۷ نوع الگو و فرم چنگ تقسیم می‌شود از جمله چنگ زاویه‌دار، چنگ منحنی، چنگ ون و چنگ کندوگ و چنگ ون کنار ساسانی و چنگ لیر (چنگی در یونان که به شکل U است) می‌شود یاد کرد. ویکی پدیا

ساز چنگ دارای تنوع بسیاری است اولین موضوعی که باعث تنوع این ساز می شود تعداد تارهای آن است و موضوع بعدی اندازه ساز است. چنگ های پدال دار معمولا حرفه ای تر می باشند و جهت نواختن در کنسرت ها استفاده می شوند زیرا دارای اکتاوهای بیشتر و محدودیت کمتری هستند این چنگ دارای 7 پدال می باشند برای هر نت یک پدال تعبیه شده است. چنگ سلتیک یا لور دارای سیم های کمتر و محدوده نوازندگی محدودتر است . معمولا فاقد پدال است و بین 34 تا 36 سیم دارد .  ساز چنگ در تعداد کمتر سیم ها مثلا 26 عدد نیز وجد دارند انتخاب چنگ های کوچکتر ممکن است به دلیل حمل . نقل راحت تر و یا قیمت کمتر باشند. 

نکات طلایی برای خرید هارپ یا چنگ

  • کیفیت ساخت هارپ را بررسی کنید توجه داشته باشید چوب آن دارای ترک خوردگی و پیچیدگی نباشد
  • کیفیت رزونانس یا ارتعاش سیم های ساز هارپ را بررسی نمایید و از با کیفیت بودن آن اطمینان حاصل کنید.
  • دقت داشته باشید اهرم ها و قلاب های موجود در گردن ساز را به دقت بررسی نمایید .
  • و مهم ترین موضوع خرید ساز هارپ از فروشگاه های معتبر و مشورت با متخصصان است . 

فروشگاه اورنگ دارای سابقه طولانی و درخشان در فروش هارپ می باشد جهت بررسی قیمت لطفا از فروشگاه دیدن فرمایید و با کارشناسان ما تماس بگیرید 

02177647142


هارپ

هارپ (چنگ)

,

اطلاعات بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *