بررسی ها

معرفی ویالون

ویالون

تمام سازهای زهی آرشه ای ساختمانی بسیار شبیه به یکدیگر دارند  و از نظر برخی از ویژگی ها مانند آکواستیکی مشترک هستنند ، صرف نظر از اندازه هر ساز که آنها را از یکدیگر متمایز می کند ، ساختمان کلی ویولن و ویولا به ترتیب زیر است :

ساختمان کلی ویولن

هر ساز از دو قسمت اصلی بدنه و دسته تشکیل شده است و معمولا هر دو قسمت از چوب ساخته می شوند. شکل کلی بدنه، به نحوی شبیه به بدن انسان است.بالای سطح بدنه را شکم Sound Board ، table یا Belly می نامند و پایین سطح بدنه را پشت (back) می نامند. هر دو قسمت بدنه و دسته دارای خمیدگی خاصی می باشند.

پشت و سطح روی این ساز و جدارهای اطراف آن را یک جعبه ی تو خالی تشکیل می دهد که بعنوان رزوناتور عمل می کند و طنین سازهای زهی را افزایش می دهد. داخل بدنه قطعه ای چوبی بنام Sound Box قرار دارد که باعث انتقال صوت می شود. دسته ی ساز که محل قرارگیری انگشت می باشد Fingerboard  یا گریف نام دارد که از آبنوس ساخته می شود و نوازنده با آن نت ها را می نوازد. در قسمت بالایی آن محل قرارگیری گوشی های کوک ساز می باشد که چهار سیم ” می ” ، “ر” ، “لا” ، “سل” را کوک می کنند. در کنترباس گاه تعداد سیم ها به پنج عدد نیز افزایش می یابد.

تمامی سیم ها بعد از عبور از روی شیطانک و خرک ، به انتهای ساز بنام سیم گیر متصل می شوند. محل کشیدن آرشه روی سیم معمولا بین فضای خالی دسته و خرک است. روی بدنه دو شیار وجود دارد که چون شبیه به حرف f  می باشند به این اسم خوانده می شوند. این شیارها انتقال دهنده صدا از بدنه ساز می باشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *