راهنما

راهنمای خرید ساز تنبور

راهنمای خرید تنبور

تنبور چیست؟

ساز تنبور یکی از سازهای موسیقی سنتی ایرانی است که در بسیاری از سبک‌های موسیقی ایران و مناطق اطراف با نام‌ها و ویژگی‌های مختلف شناخته شده است. تنبور به عنوان یک ساز زهی محسوب می‌شود و کهن ترین ساز زخمه ای است که قدمت آن به 1500 تا 2000 سال پیش بازمی گردد.. این ساز دارای یک قسمت گلابی شکل و دسته ای بلند است . کاسه ی تنبور معمولا از چوب توت ساخته می شود و دسته ی آن از چوب گردو ساخته می شود و و به شکل یک تکه و چند تکه است. شکل چند تکه آن اغلب سازهای ترکیه ای است. طول این ساز بین 70 تا 80 سانتیمتر و دارای سه سیم است. این ساز دازای 14 پرده یا دستان و بدون ربع پرده است معمولا به دو شکل هفت دستان و پنج دستان کوک می شود. 

ساختار تنبور

ساختار تنبور همانطور که گفته شد دارای یک دسته که معمولا از چوب گردو و قسمت بیضی شکل که معمولا از چوب توت ساخته می شود تشکیل شده . طول ساز بین 70 تا 80  سانتیمتر و دارای 13 یا 14 پرده است. این ساز با دوتار سه تار و شورانگیز در یک خانواده قرار می گیرند.

نحوه ی نواختن تنبور

شکل ساز تنبور بسیار شبیه سه تار است و با چهار انگشت دست راست معمولا نواخته می شود. نواختن آن بدون مضراب انجام می شود. مخل انگشتان و نت ها روی دسته ی آن قرار دارد. تنبور دارای 13 تا 14 پرده می باشد یک تار اصلی و دوتار فرعی دارد.

نکات طلایی برای خرید تنبور

خرید تنبور مانند خرید سایر سازها باید با دقت و تاییدیه کارشناسان مجرب صورت پذیرد . کیفیت و نوع چوب بسیار مهم است قدمت ساز نیز عامل مهمی برای خرید تنبور به شمار می آید . کارشناسان اورنگ با سابقه ی طولانی در فروش این ساز و دارا بودن کارشناسان بسیارحرفه ای شمارا در انتخاب بهترین تنبور با مناسب ترین قیمت متناسب با بودجه شما یاری می کنند 

قیمت تنبور

فروشگاه اورنگ عرضه کننده انواع آلات موسیقی از جمله تنبور است . برای استعلام قیمت بروز لطفا با کارشناسان اورنگ تماس حاصل فرمایید 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *